На Польщу чекає стрибок цін – дорожчим стане майже усе: транспорт, послуги, товари

ciny

Попри те, що урядовці обіцяють збереження ціни на електроенергію для пересічних громадян Польщі, підвищення, і то доволі суттєве, найімовірніше торкнеться всіх інших споживачів електроенергії. Як наслідок стануть дорожчими послуги для населення, транспорт і навіть хліб.

Читайте також: Україні потрібно 50 років, аби наздогнати економіку Польщі – Світовий банк

Поки не відомо, що буде з тарифами на 2019 рік для пересічного мешканця, але експерти не сумніваються: на всіх хто мешкає в Польщі чекає серія підвищення цін, а їхні наслідки відчують усі.

Як наголосили в програмі “Puls Biznesu”, цього року місцева влада з подивом переглядає пропозиції продавців електроенергії і б’є на сполох. Постачальники електроенергії суттєво підвищили тарифи й у деяких випадках навіть на 70 відсотків. Як наслідок, дорожчим стане утримання шкіл, лікарень і електротранспорту.

Читайте також: Найбільше дозволів на роботу в Польщі видають українцям і непальцям

Власне в останні дні муніципальна влада польських міст оголосила тендери на закупівлю електроенергії на наступний рік і була шокована пропозиціями від постачальників — розповів у програмі “Biznes dla Ludzi” у TVN24 BiS голова Спілки Польських міст Анджей Поравській. За його словами, здорожчання електроенергії для комунальних підприємств позначиться на ціні послуг для мешканців, йдеться серед іншого і про водопостачання та відведення. Відтак, міська влада буде вимушена або виконувати менше робіт, або ж стягувати більшу платню за послуги.

Читайте також: Кожна п’ята польська фірма працює з українцями – Bloomberg

Це все відбувається на тлі урядових обіцянок, що тарифи на електроенергію для пересічного громадянина в наступному році залишаться без змін. Так міністр енергетики Кшиштоф Тхуржевський на питання чи варто очікувати на збільшення рахунків за електроенергію для домогосподарств відповів, що “ніхто не говорить про збільшення рахунків”.

Однак, що меншим буде рух цін на електроенергію в тарифній групі, до якої належать домогосподарства, тим більшим буде в решті тарифних груп споживачів, котрі вже зараз платять за електроенергію значно більше за пересічного мешканця — наголосив президент Управління регулювання ринку електроенергії Мацей Бандо.

Підвищення цін на електроенергію лякає й найбільші підприємства країни. Нещодавно РКР Energetyka повідомило головного залізничного перевізника PKP про підвищення цін на енергію, у свою чергу PKP оголосило, що це підвищення надто суттєве, а відтак скоріше за все відіб’ється на ціні квитків.

Ба більше, дорожча електроенергія для підприємців це не тільки дорожчі квитки на електротранспорт, але також і більші ціни на споживчі товари: від хліба до меблів. Як наслідок, зменшиться конкурентність польських фірм у порівнянні з європейськими. Продукція стане дорожчою і втрат зазнає вся економіка. І найгірше, що прогнози на найближчі роки невтішні: зростання цін у 2019 році буде не останнім. Як наголосив Пьотр Сорочинські з Державної Торговельної Палати, мова йде про серію підвищень у наступні роки.

Найперше, суттєво зростає ціна на викиди двоокису вуглецю, і ці видатки лягають на плечі, теплоелектростанцій. А в Польщі досі 80 відсотків виробництва електроенергії базується на спалюванні вугілля, а відтак і викидах вуглецю. До того потрібно доплюсувати ще й ціну самого вугілля. Цього, за підрахунками експертів вистарчить, аби вже від січня ціна на електрику зросла щонайменше на 25-30 відсотків. І якщо такого підвищення не відбудеться, то на думку деяких економістів, можна буде припустити, що всі учасники енергоринку, виробники та регулятор, піддалися на тиск політиків (у Польщі теж розпочалися довгі передвиборчі перегони).

Та все ж попри обіцянки урядовців, ціни в Польщі на електроенергію диктують постачальники, а їх (найпотужніших) щонайменше п’ять. І поки не відомо, як себе поведуть основні гравці енергоринку в справі підвищення цін для домогосподарств у 2019 році. У відповідь на запитання репортера журналу “Polska i Świat” провідні спілки (PGE, Tauron, Energa, Enea i Innogy) задекларували, що: або ще аналізують сценарій, або рішення ще немає, або не розголошують деталей.

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: