Невиплата зарплати за останній місяць і стягування платні за “послуги” – методи наживи на заробітчанах

shahrai

Деякі працедавці та посередники зробили з невиплати останньої зарплати українським заробітчанам своєрідну модель бізнесу — розповів в інтерв’ю виданню Dziennik Gazeta Prawna Пьотр Сабат, польський правник, який надає юридичну допомогу працівникам зі сходу. Як наголошує видання forsal.pl, усе частіше в польській пресі з’являються публікації про ошуканих польськими роботодавцями українців. Не рідко, вони вимушені повертатися до України без зароблених грошей, однак деякі з них таки готові відстоювати свої права. Водночас з’являються польські юристи, що готові допомагати заробітчанам повертати зароблене. Одним з таких правників є Пьотр Сабат доктор юридичних і економічних наук, власник фірми SCG SABAT, котрий власне й надає юридичну допомогу громадян з-за східного кордону. В інтерв’ю виданню DGP він серед іншого розповів і про схеми, завдяки яким обдурюють заробітчан. Одна з них використовується малими фірмами, часто одноосібними. Так за словами юриста, один з підприємців, який спеціалізується на оздоблювальних роботах запросив до Польщі для роботи на своїй фірмі п’ятьох осіб. Пообіцяв, що будуть працевлаштовані легально, просив тільки час на виконання формальностей. Українці приступили до праці, але минали тижні, а документів не було, ще й працедавець платив їм менше, ніж було домовлено. Коли ж ті почали занадто активно вимагати від роботодавця виконання умов, той заявив, що вони можуть повертатися в Україну. І краще, аби нікому не скаржилися, бо як стане відомо, що працювали без документів, то заплатять штраф і будуть депортовані. В цьому випадку працедавець завинив українцям по 4 тисячі злотих. Чоловік був субпідрядником більшої фірми. Тож заробітчани вирішили поскаржитися її власникам, зважаючи на те, що “підприємець” обкрадав і своїх співвітчизників, а точніше забирав електрокабель, розетки й таке інше. Розгорівся скандал. Тоді працедавець почав фактично переслідувати своїх колишніх працівників, серед іншого й систематично їм погрожувати. Зацьковані заробітчани втекли до дому в Україну. Справою ж зайнявся польський юрист і зараз її розглядають в Державній Інспекції праці.

Читайте також: Український водій отримав подяку за героїчну поведінку

На жаль, доволі часто непорядні підприємці діють спільно з українськими аферистами, з якими пізніше діляться тим, що “зекономили” на працівниках. Окрім того, існують ще й не порядні агентства з пошуку тимчасової праці. Пропонують вони своїм клієнтам працівників за демпінговими цінами. Підприємці на таке погоджуються, агентства набирають людей з України, посилають на роботу та платять мізер. А при нагоді ще й стягують з них кошти наприклад за проживання, довезення до місця роботи, хоча про це в умові не було ані слова. Були навіть випадки, коли такі агентства стягували подвійну оплату — фірма платила за житло та проїзд персоналу, а попри це з самих працівників також стягували оплату за це. До прикладу, брали 250 злотих за житло, що в реальності було ліжкомісцем у маленькій кімнаті, котру доводилося ділити ще з кількома заробітчанами, до того ж з погодинної ставки стягували 1-2 злотих за транспорт. Такі працівники швидко розуміли, що після всіх відрахувань з їхньої, і без того невеликої зарплати мало що лишається, а відтак звільнялися. Водночас непорядні агентства зробили собі бізнес-модель, яка полягала на невиплаті зарплатні за останній місяць.

Здебільшого такі аферисти почуваються доволі спокійно, адже в переважній більшості таких випадків український заробітчанин проковтне образу й махне рукою, аби не робити собі “зайвих клопотів”. Але коли до справи долучається професійний захисник, у багатьох виникає шок, щоправда, згодом ситуація розвивається по різному. Як розповів Пьотр Сабат, деякі починають від усього відмовлятися. Заперечують, що взагалі когось працевлаштовували, а коли їм показуєш доказову базу, то починають переховуватися. В таких випадках справа йде по інстанціях, а от постраждалим доводиться пояснювати, що вони не повинні боятися ані Державної інспекції праці, ані поліції. Буває, що такі підприємці починають страхати прокуратурою, а буває що власники фірм чи агентств одразу погоджуються виплатити заборговане.

Читайте також: Що поляки пишуть про українців у соціальних мережах? Результати дослідження

Щоправда, як зазначає юрист, доволі часто провина лежить і на іншій стороні, тобто на заробітчанах. Частина не приступає до роботи, запізнюється або ж просто зникає. Тож у певній мірі можна зрозуміти й роботодавців, однак найкраще убезпечити себе від таких проблем у законний спосіб.

Читайте також: В Україні вперше офіційно відзначають День батька

Як наголошує польський юрист, у підприємців і потенційних заробітчан для цього є багато способів. Найперше — це легальне працевлаштування, а по-друге, ретельний вибір агентства, якщо вже є необхідність співпраці з такими. Бо коли якесь непорядне агентство ошукує працівників, то на польських і українських соціальних форумах дістається найбільше не агентству, а саме підприємству, котре винайняло людей. А там потім дивуються проблемам з пошуками персоналу.

Що ж до юридичної компанії згаданої вище, то консультацію там обіцяють надати безкоштовно, але якщо справа стосується повернення заборгованих працедавцем грошей, то доведеться сплатити певний відсоток від суми боргу(після його стягнення). Сайт компанії, як і консультації доступні у чотирьох мовах: польська, англійська, російська та українська, й декларується допомога громадянам Польщі, України, Білорусі та Росії, а також країн західної Європи та СНД. Ба більше, крім Польщі, є ще представництво фірми в Україні.

Сподіваємося нашим читачам така допомога не знадобиться, та краще заздалегідь знати, що можна розраховувати на певну підтримку.

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: