Нової міграційної політики в Польщі доведеться зачекати

budivelni profesii

Завершені роботи над законами, що мали б лібералізувати міграційну політику, і тим самим спростити життя підприємцям. “Тепер очікуємо на реакцію постійного урядового комітету, а тоді будемо бачити, на чому стоїмо” — заявив в розмові з виданням Dziennik Gazeta Prawna віце-міністр праці Станіслав Швед, який курував закон про ринок праці. Нововведення власне мали спростити та пришвидшити працевлаштування іноземців. Однак не вельми прихильними до змін є в міністерстві внутрішніх справ і адміністрації (MSWiA). – У першу чергу це відомство обіцяє стежити, аби нові засади не створювали загроз для безпеки поляків — декларує інший віце-міністр Павел Шефернакер. У результаті досі не відомо, чи в Законі міститиметься одне з головних положень: видовження в часі — з сучасних 6 до 12 місяців — можливості працевлаштування іноземців на підставі простіших документів. MSWiA твердить, що міністерство праці погодилося відкликати цю пропозицію.

Читайте також: На Варшавський ярмарок привезли книги 13 українських видавництв

Суперечка щодо цих спрощень кидає економіку в тінь. – Власне через надто тривалі процедури багато українців відмовляються від роботи в фірмах, котрі їх власне запросили в Польщу. Шукають роботу деінде, часто у тіньовому секторі. Для працедавців, це реальні збитки — коментує ситуацію Цезар Манчка, віце-президент компанії Budimex.

Окрім того, вже незабаром варто очікувати відкриття німецького ринку праці. Якщо не вдасться “прив’язати” до себе українських працівників, то значна частина з них виїде — прогнозує Мацей Душчик, експерт у справах міграції. У ФРН власне закінчується робота над законом, що має лібералізувати засади напливу працівників з-за меж Європейського Союзу. На сьогодні цей проект знаходиться на міжміністерському узгоджені й може бути ухвалений вже 19 грудня.

Читайте також: Як поліпшити інтеграцію іноземців у Польщі? Відповідь шукали на всепольській конференції

Тим часом у самій Польщі аналогічна суперечка отримує чіткий політичний контекст. Як твердять польські журналісти навесні відбудуться вибори до європейського парламенту, а відтак у владній партії PiS остерігаються, що зміни в міграційній політиці можуть зіграти на руку політичним конкурентам з правого флангу. Про всяк випадок проект Закону вже навіть прибрали з офіційних урядових інтернет-сторінок.

Читайте також: Український демографічний вибух у Польщі

Як нагадує видання, ключовим моментом законодавчих змін мало стати видовження з 6 місяців до року часу, дозволу на працю (oświadczenie), що значно простіше отримати ніж класичний дозвіл на роботу. Проект устави про ринок праці передбачав також розширення можливості роботи на oświadczenie для громадян ряду інших країн. На сьогодні таку можливість у Польщі мають громадяни шести країн Білорусі, Вірменії, Грузії, Молодови, Росії й України. В якийсь момент з’явилася навіть інформація, що такі дозволи поширять й на деякі країни Азії.

Та всі ці плани схоже потопило міністерство внутрішніх справ із турботою про “запевнення відповідного рівня безпеки для громадян Польщі”. Власне на вимогу MSWiA міністерство Родини, Праці та соціальної політики відкликало пропозицію про видовження терміну легальної праці іноземця на підставі oświadczenia про доручення праці. Також відмовилися від планів розширення переліку країн, громадяни котрих можуть претендувати на такий дозвіл — про це йдеться у відповіді надісланій прес-службою міністерства редакції DGP.

Проект змін передбачав також іще ряд важливих пропозицій, до прикладу можливість працевлаштування подружжя особи, котра вже працює в Польщі і має дозвіл, і пришвидшений спосіб легалізації працевлаштування. На практиці такі зміни передбачали б можливість мігрантам забрати до себе родину вже через півтора року після приїзду до Польщі, а за сприятливих умов отримання дозволу на постійний побут після трьох років проживання. На сьогодні на дозвіл на постійне проживання потрібно очікувати щонайменше 4 роки. Водночас, доля цих пропозицій також не виглядає оптимістично. Хоча за частину зі згаданих пропозицій міністерство праці ще має намір поборотися при розгляді в постійному урядовому комітеті.

Згідно з останніми даними, на сьогодні в Польщі працює і сплачує внески до ZUS понад 500 тисяч іноземців, з яких фактично 450 тисяч українці. Це приблизно 3 відсотки від усіх застрахованих. За І півріччя в реєстр управління праці внесло 756 тисяч oświadczeń o pracę, з яких 692 тисячі стосувалося українців. Звісно фактична кількість працівників була меншою, адже далеко не всі приїхали до Польщі. Водночас, дані управлінь праці та про кількість перетину українцями кордону, дає можливість твердити, що по кількох роках суттєвого збільшення напливу, ситуація вирівнюється.

Та якщо сусідні країни, не залежно від того, буде це Німеччина чи Чехія, запропонують кращі умови працевлаштування та оплати праці, то значна частина українців проміняє Польщу, про що свідчить не одне проведене опитування.

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: