Темна сторона сонячного каміння – бізнес на мільйони доларів

bursztyn

Організація мафіозного характеру найчастіше асоціюється з наркотиками, торгівлею людьми, але не з видобуванням і торгівлею бурштином. Журналісти „Superwizjera” з телеканалу tvn24 прослідкували шлях контрабанди з України до Польщі цінного каменю. Бізнес оцінюється в мільйони доларів. У багатьох випадках його складовими є рабська праця, корупція і справжні війни з застосуванням автоматичної зброї.

Читайте також: Українці становили понад дві третини нелегалів, висланих із Чехії минулого року

Гданськ вважається світовою столицею бурштину. Саме в це польське місто щороку приїжджають тисячі туристів у пошуках найвищої якості прикрас з бурштину. Вартість цього ринку оцінюється у півмільярда євро. Польські журналісти піддали сумніву походження бурштину, що продається в Гданську. Своє розслідування місця походження «гданського» бурштину вони розпочали від крамниці в Тримісті. В залежності від кількості та розміру сонячного каміння там запросили від 150-200 злотих, а більші камінці вже за 700 злотих за кілограм. Одночасно продавчиня в магазині попередила, що камінці не супроводжуються документами, адже привозяться та добуваються нелегально в Україні. Чоловік, який назвався Іваном пообіцяв, що більшу партію у сто кілограмів може привезти протягом двох тижнів.

Журналісти вирішили з’ясувати розмір контрабанди й сконтактувалися з чоловіком, який роками займався контрабандою з-за східного кордону. Починав від сигарет і алкоголю, потім перейшов на бурштин. За його даними насправді польського бурштину на ринку 10-15 відсотків. Усе решта, то контрабанда, що за його підрахунками складає щонайменше приблизно 60-80 тонн у рік, а це величезні гроші. Якщо взяти на віру слова інформатора журналістів, то щоденно до Польщі має потрапляти 200 кілограмів каміння.

Читайте також: До парламентських виборів у закордонному окрузі можуть з’явитися додаткові дільниці

Контрабандна стежка бурштину привела польських журналістів в Україну. Саме там знаходяться найбагатші на світі поклади бурштину. Власне ліси на західній Україні всіяні сотнями місць, де нелегально видобувають бурштин. Звісно серед самих копачів знайти охочих говорити на камеру вкрай складно, лише поблизу селища Рафалівка рівненської області поблизу кордону з Білоруссю знайшлася бригада, що сказала кілька слів і те за умови прихованих облич. Дещо охочіше з польськими журналістами спілкувалися місцеві політики та журналісти, що займаються цією темою. До прикладу Олександр Ніколайчук, депутат з Олевська розповів, що кілограм 50-грамових камінців бурштину коштує 5 тисяч доларів. Це прирівнюється до річного доходу середньостатистичної родини в тому регіоні України. Ну і це фактично єдиний заробіток для тамтешнього населення, бо іншої роботи немає, хіба що збирати гриби або полуницю. Цікаво, що про заробітки в сусідній Польщі ніхто навіть не затинається. Більше на відео.

Читайте також: Заборонити подвійне оподаткування заробітчан, повернути пільги їхнім родинам, а перекази в Україну визнати інвестиціями — петиція до Президента

На початку місцеве населення копало бурштин вручну. Лише кілька років тому приїхали поляки та показали місцевим як швидше добувати дорогоцінне каміння з допомогою мотопомп. Двигуни до цього обладнання від мерседесів також почали возити з Польщі, а механіки, що збирали та продавали таке обладнання теж непогано заробили. Вартість кожної помпи близько 3 тисяч доларів. Справжній бум на видобуток бурштину почався у 2014 році. Фактично вся поліція в той час була скерована в столицю України, де відбувався «майдан», а згодом початок війни на сході, призвів до того, що над регіоном втратили контроль. Видобування бурштину набуло неабиякого розмаху. За словами українського журналіста, що займається цією справою тоді йому довелося побачити копанку, де на території в близько двох гектарів лісу працювало близько 20 тисяч осіб.

Цікаво, що деякі правоохоронці відзначають, що в цих регіонах суттєво зменшилася кількість інших серйозних злочинів, оскільки немає часу займатися «дурницями». Тобто, такий собі позитивний момент. Однак, саме організована злочинність заробляє на цьому бізнесі найбільше. Як розповів Олександр Васильєв, у минулому копач бурштину, а тепер місцевий політик у селищі Клесів рівненської області, після майдану та початку війни на сході, коли владі було не до контрабандистів, саме організована злочинність використала ситуацію взявши під контроль ринок нелегального видобутку й подальшої контрабанди бурштину. Для початку зобов’язали місцевих копачів платити за безпеку. Кожного дня за одну мотопомпу треба заплатити від 300 до 1000 доларів. Ще кількасот доларів коштує сам вхід на територію «копальні». У свою чергу мафія ділиться прибутками з корумпованими поліцейськими, локальними політиками, прокурорами та навіть спецслужбами.

У самій Польщі інформатор розповів «Superwizjera» деталі одного зі способів контрабанди бурштину. Завдяки корумпованим особам уже по польській стороні робиться коридор, для прикладу закриваються очі на транспортування понтонів через річку (Буг). А за один раз такий понтон може перевезти 220-250 кілограм бурштину. Пізніше каміння вантажиться в спеціалізований транспорт. Більше тут.

Найбільшою виявленою партією контрабанди бурштину була спроба перевезення 1,5 тони каміння вартістю в 24 млн злотих. Інформатор журналістів брав участь у тій операції. Виявилося, що перехоплений транспорт, то було тільки прикриття. При цьому за словами інформатора, через півгодини заїхало вже 16,5 тонн бурштину повз контроль. Під час судового процесу захисники підозрюваних організували фактури легального походження бурштину. Суд взяв їх до уваги й відпустив контрабандистів. Хоч прокуратура оскаржила вирок у суді вищої інстанції, бурштин уже залишив територію Польщі.

 

Фото та відео tvn24.pl


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: