Українські заробітчани наповнюють пенсійний фонд Польщі та чи матимуть з того зиск

pensija

У Польщі продовжує зростати кількість іноземців, які сплачують внески до Закладу соціального страхування (ZUS). Сьогодні це вже 560 тисяч осіб, з яких, близько 75% – українці.
Таким чином іноземці набувають право на страхування, а Фонд соціального страхування впевнено крокує у майбутнє, адже наприкінці червня поточного року його прибутки були більшими на 50% від запланованого. Надходження від внесків у першому півріччі покрили близько 79% витрат, що стало рекордним показником в історії Закладу соціального страхування. Разом з цим, як наголошує Польське радіо, один внесок іноземця до польської пенсійної системи надає йому право до польської пенсії.

Читайте також: Варшава — студентський мегаполіс Європи. Більше студентів тільки в Парижі

Звісно, це частково так. Працюючи легально та сплачуючи кожного місяця відповідні внески до ZUS, можна сподіватися на польську пенсію. Деякі радикальні сили на цьому навіть будують свої антиукраїнські кампанії, наголошуючи, що пропрацювавши тільки місяць українець отримує право на мінімальну польську пенсію. На жаль, для українського заробітчанина, це далеко не так. І на сьогодні, фінансова допомога українських працівників, яка полягає у внесках до ZUS значно вагоміша, ніж ймовірна виплата пенсій у майбутньому. До такого висновку дійшли журналісти видання Dziennik Gazeta Prawnа, що буквально тиждень тому присвятили цій темі свою шпальту.

З одного боку значну частину поляків тішить той факт, що Польща підписує щораз більше міжнародних умов про координацію систем соціального страхування. Завдяки цим документам, поляки, що для прикладу оселилися в Канаді можуть простіше отримати допомогу за кордоном або ж дорахувати польський пенсійний стаж до закордонної пенсії. Але з іншого боку, ці угоди грають на два боки, а зважаючи на все більшу кількість трудових мігрантів зі сходу в декого волосся стає дибки від думки про необхідність усім їм у майбутньому платити пенсію. Ну і тут почали з’являтися закиди, що іноземці спустошать Фонд Соціального страхування  (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych), бо нібито достатньо, що іноземець місяць пропрацює в Польщі й буде мати право на пенсію від ZUS. Отож, на шпальтах газети міністерство Сім’ї, Праці та соціальної політики заспокоїло співвітчизників, що чорного сценарію для них не очікується. Водночас, і міністерство, й експерти підкреслюють, що не можна закривати очі на те, що сьогодні саме іноземні заробітчани рятують польський ринок праці й суттєво наповнюють бюджет уже згаданого фонду. Відтак, як пише щоденник, користі з цього на даний момент більше ніж можливі наслідки у вигляді необхідності робити соціальні виплати, серед іншого й пенсії.

Читайте також: Гданськ пропонує житло заробітчанам. Ось як треба заохочувати земляків повертатися з заробітків

Аби не бути голослівними DGP роз’яснює принципи дії координування систем  соцстрахування (адже кожна з міжнародних умов передбачає більш-менш однакові механізми). Найпростіша і водночас, майже як нездійснена місія, іноземець отримує польську пенсію, бо ВИКОНАВ ті самі умови що й поляк, тобто відпрацював у Польщі 20 років (у випадку жінок) або 25 (чоловіків).

Читайте також: Українці скуповують житло в Польщі. Найбільше серед іноземців

Звісно угода координації передбачає також і такі ситуації, коли іноземець пропрацює в Польщі менший період, але сумуючи стаж зароблений в іншій країні буде то 20/25 років. Можливий ще й варіант, що він буде сплачувати в Польщі доволі високі внески, або ж, навпаки, занадто маленькі. І власне тоді може запрацювати режим так званої доплатити до мінімуму (власне цей пункт найбільше збурює емоцій у місцевого населення). Це так звана об’єднана пенсія, тобто нарахована частина з Польського ZUS і та  з-за кордону буде підвищена до рівня найнижчої польської. АЛЕ, аби на це розраховувати, потрібно оселитися в Польщі на ПОСТІЙНО (не залежно від громадянства).

Ну і так вже зовсім для довідки. На сьогодні мінімальна гарантована пенсія, тобто у випадку повного трудового стажу(20/25 років), складає в Польщі 1029,80 злотих брутто, тобто приблизно 750 на руки.

Зрештою, раніше ми теж писали, що польські пенсії українським заробітчанам можуть бути нараховані, але виключно за ті періоди, в яких були сплачені пенсійні внески в Польщі.

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: