Університети Польщі чекають на українського студента

warshawskyj uniwersytet

Вищі навчальні заклади Польші рятуються від банкрутства іноземними студентами, серед яких домінують українці. Минулого академічного року в польських університетах вчилися 73 тисячі іноземців, з них майже 38 тисяч приїхало з України — про це повідомляє сайт forsal.pl із посиланням на видання «Dziennik. Gazeta Prawna».

Читайте також: Щораз більше іноземців отримує польський паспорт — минулого року рекордні 5200 осіб

1 млн 290 тисяч студентів навчалося минулого року в польських вищих навчальних закладах. За даними головного управління статистики, ще рік тому ця кількість була більшою і становила 1 млн 340 тисяч. Таке зменшення пояснюється демографічною кризою, зменшенням бажання отримувати вищу освіту та реформою фінансування ВНЗ.

Найбільше, понад 260 тисяч осіб, навчалося минулого року в закладах мазовецького воєводства. Найменше — у любуському, там виявило бажання навчатися трохи більше за 13 тисяч. Більшість, аж 66 % обрали для навчання стаціонарну форму. Платите за своє навчання самостійно спромоглося майже 439 тисяч осіб.

Читайте також: Польська інспекція праці закликає провести імунізацію проти кору

Що ж до напрямків навчання, то найбільшою популярністю користувалися: бізнес, адміністрація і право, на котрих освіту здобувало майже 22 відс, соціальні науки, журналістика та інформація (11,6 відс), і медицина та соціальна опіка (10,9 відс).

Читайте також: Малий прикордонний рух між Польщею та Україною зменшився на 38%

Зменшення числа студентів, це здебільшого наслідок демографічної кризи. Як повідомили в Центральній екзаменаційній комісії, у 2006 році на сертифікат про середню освіту (matury — аналог українського ЗНО) подавалося 427 тисяч учнів. У 2014 році — вже тільки 293, а цього року — хоч і було таких майже 400 тисяч, лише 270 тисяч з них, складало цей тест вперше — це власне ті, хто цього року спробують вступити до ВНЗ. З поміж решти 130 тисяч більшість уже навчаються, і зголосилися до сертифікації, аби з кращими результатами змінити напрямок навчання.

Кількість студентів у Польщі потужно збільшувалася від початку 90-х років. В академічному році 2005/2006 досягла свого максимуму — у вищих школах того часу навчалося 1,95 млн осіб. З того часу систематично зменшується. І навіть швидше, ніж прогнозувало це процес Міністерство науки та вищої освіти. Якби справдилися його прогнози оприлюднені в 2013 році, то сьогодні студентів було б на 115 тисяч більше. Це майже втричі більше, ніж навчається у Варшавському Університеті — найбільшому ВНЗ у країні. Тож нічого дивного, що з 529 ВНЗ, які знаходяться в загальнодержавному реєстрі, ліквідовано вже 71, а ще 51 знаходяться в процесі ліквідації. І ще 10 перереєстровано або змінило профіль.

Водночас, демографія не єдина причина зменшення кількості студентів. Інша, як вказують експерти, це те, що поляки все частіше вибирають іншу, ніж академічна, форму навчання. Згідно зі статистикою збільшується число осіб, які вибирають курси, тренінги, приватні студії або ж підвищення кваліфікації за місцем праці. Участь у таких формах навчання декларує вже понад 45% поляків у віці 18-69 років. У віковій групі 18-24 роки, що власне збігається зі студентською, таку форму освіти задекларував кожен п’ятий опитаний.

І ще одним фактором зменшення кількості зарахованих до ВНЗ є реформа вищої освіти, що впроваджується профільним міністерством. Вплив на набір мали зміни в алгоритмі фінансування. Донедавна дотації з державного бюджету залежали від кількості студентів. Тепер вплив має здебільшого коефіцієнт кількості студентів на одного викладача. Найкраще для навчального осередку, коли він не перевищує 13.

Вищі навчальні заклади рятуються набором іноземців. Минулого академічного року навчалося в них майже 73 тисячі студентів із-за кордону — що майже на 7 тисяч більше ніж роком раніше. Майже третина з них обрала заклади в мазовецькому воєводстві. Більшість іноземців європейського походження, серед них традиційно найбільше, а саме половина (37,8 тисячі) з України. Друга за розміром група це білоруси (6 тисяч) і індуси (3 тисячі). Переважна більшість іноземців, майже 64 тисячі, навчаються на стаціонарах.

Фото ілюстративне /elka.pw.edu.pl /


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: