Заробітчани в Польщі почали активніше обстоювати свої права

kodeks pracy

Іноземці та підрядники почали частіше боротися за свої трудові права. Протягом минулого року до Державної інспекції праці надійшло на понад 6 тисяч більше скарг на умови працевлаштування. Про це пише forsal.pl із посиланням на видання Dziennik Gazeta Prawna

Читайте також: Сезон на сезонних працівників цього року розпочався з запізненням

У 2017 році до інспекції праці потрапило 50,5 тисяч  скарг про порушення кодексу праці(у порівнянні з минулим роком це на понад 14 відсотків більше). Найчастіше скарги подавали колишні та на той час влаштовані в штат працівники – надіслали вони понад половину всіх звернень. Водночас збільшується кількість таких скарг від підрядників і іноземців. Щоправда, голос їхній ще вкрай слабкий, і не в останню чергу через те, що для того, аби заяву розглянули іноземець має й сам дотримуватися трудового права, тобто бути цілком офіційно працевлаштованим. Однак процес рушив: у 2016 році кількість заяв про порушення працедавцем від іноземців становив 1 відсоток (близько 400-500 скарг), а роком пізніше вже 2,9 відсотка (близько 1,5 тисячі заяв). Варто відзначити, що раніше така кількість навіть не фігурувала в офіційній статистиці.

Зміни законодавства найбільше торкнулися підрядників. Від 1 січня 2017 року мінімальна погодинна ставка для працевлаштованих на цивільно-правових умовах (zleceniu або umowie o świadczenie usług) становить 13,70 зл, тоді як рік до того рівно 13 зл. Ба більше, працевлаштовані в такий спосіб люди отримали більше можливостей звертатися до інспекції праці в випадку, коли роботодавець не платив їм встановленого мінімуму. У свою чергу інспектори отримали можливість контролювати фірми, навіть якщо вони працевлаштовували людей виключно на умові найму, або ж в розумінні кодексу праці взагалі не підпадали під категорію роботодавець. У 2017 році такі скарги склало 1,7 тисячі осіб.

Читайте також: У МЗС Польщі пропонують скасувати роумінг для українців

Щодо юридичних осіб, які порушили приписи гарантованої мінімальної погодинної ставки, інспектори видали понад 6,8 тисячі письмових приписів і близько 770 усних попереджень. Було також винесено штрафів на понад 370 тисяч злотих і скеровано більше сотні подань про покарання до суду – розповіла Данута Рутковська, речник головного інспектора праці.

Читайте також: У Польщі збільшується кількість іноземців, однак міжнародний захист надають одиницям

Не виключено, що працівники зважуються щораз частіше скаржитися саме в Державну інспекцію праці, оскільки розуміють, що це ефективніший спосіб на розв’язання проблеми в порівнянні зі зверненням до суду. У 2016 році середній час розгляду справи в сфері трудового права складав 9,4 місяця у районних судах, а в окружних – 13,3 місяця. У порівнянні з 2015 роком цей термін збільшився на місяць, а в порівнянні до 2012 р. – аж на три місяці. Рекордсмени очікують на вирок навіть понад 8 років. Державна інспекція праці діє швидше. Кожна скарга має бути розглянута без зволікань, згідно з приписами не пізніше ніж протягом місяця.

І хоча інспекція праці не має таких широких повноважень як суд, саме ця інстанція може розв’язати багато проблем пов’язаних із працевлаштуванням. А відтак адвокати радять перед ухваленням рішення про звернення в судові інстанції визначитися, чи моли б проблему врегулювати інспектори праці.

Що ж стосується результатів перевірок інспекції праці (планових і на підставі скарг), то 17 тисяч осіб, які працювали на підставі цивільного контракту або взагалі без жодної угоди, отримали угоду  про працю. Викрито було також чимало порушень у сфері обліку робочого часу та робочого графіку та порушення засад п’ятиденного робочого тижня.

«При виплаті заробітної платні та інших виплат найчастіше виявляли порушення приписів компенсації надгодин» – зазначає речниця головного інспектора праці. З огляду на такі порушення було накладено 14,7 тисячі штрафів на загальну суму 17,7 млн злотих. Інспектори також скерували до судів близько 3 тисяч справ. Розглянувши їх суди нарахували штрафів на 5,8 млн злотих.

 

Фото ілюстративне /polskieradio.pl/


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: