Без українських заробітчан економіка Польщі приречена?


Навіть три мільйони українців — стільки трудових мігрантів з-за східного кордону може знайти працю в Польщі до кінця поточного року. Водночас, країна втрачає свою привабливість, якою могла пишатися ще кілька років тому. Матеріал на цю тему було продемонстровано в програмі “Чорним по білому” на телеканалі TVN24.

Читайте також: Контроль за внесками в ZUS. Достатньо зареєструвати свою сторінку

Серед героїв програми знайшлося місце для Романа Гака, одного з багатьох на сьогодні українських відеоблогерів, які в Інтернеті описують щоденне життя в Польщі. Він приїхав до країни два роки тому, відкрив фірму, займається будівельними роботами та перевезеннями. Тепер і сам працевлаштовує українців, допомагає їм перебратися, надає місця для ночівлі. Відтак у певному сенсі теж почувається польським працедавцем. За його спостереженнями, українці очікують збільшення зарплат на 20 відсотків у порівнянні з минулим роком і не дуже хочуть працювати за мінімальну зарплату. Відтак, працевлаштування українця вже доволі коштовне для польського підприємця й він йде на такий крок тільки тому, що вимушений, адже немає з ким працювати. Тож у випадку меншої платні, забезпечує доїзд до робочого місця, проживання, а часом і харчування.

Водночас на рикну з’явилося чимало фірм, які займаються пошуком і постачанням працівників з України до Польщі. Працівників, які для роботодавців загалом не є дешевшими. Просто вони є, й готові працювати — наголосив Мацей Чапліцкі зі Східноєвропейського агентства праці й торгівлі EWTA, котра шукає для Польщі фізичних працівників, здебільшого для будівництва та сільського господарства.

Читайте також: „Piotr i Paweł” доживає віку. На польському ринку його замінить нова мережа

“Старожили” рекрутаційного бізнесу ще пам’ятають часи, коли українські працівники були винятками. Працедавці не надто охоче брали їх на роботу. Та з часом переконалися в позитивних якостях українського працівника, та ще й ринок праці суттєво оголився, адже самі поляки масово поїхали до Німеччини та Англії. Тільки на Туманному Альбіоні досі перебуває до 2 мільйонів поляків, а відтак у Польщі зросла потреба в іноземцях, зокрема й українцях. Отож тепер, доволі часто працівники з України диктують умови. Здебільшого йдеться про додаткові бонуси, зокрема й про умови проживання.

Читайте також: У Підляському воєводстві побільшало нелегальних заробітчан

І поки що, українці їдуть у Польщу на роботу. Тільки за перше півріччя цього року 110 тисяч українців отримало дозвіл на роботу в Польщі. Це найчисельніша з посеред усіх груп іноземних працівників. Це більше ніж за весь 2016 рік, коли було видано трохи більше за 106 тисяч таких дозволів.

Минулого року було видано 192,5 тисячі дозволів. Це при тому, що ще 2014 року лише 26 тисяч осіб отримало такий дозвіл. Окрім того, є ще й інша категорія працівників. Майже 700 тисяч українців у першому півріччі цього року отримали дозвіл працювати протягом 6 місяців — на підставі так званого “oświadczenia“.

За підрахунками експертів, до кінця року загальна кількість українців на польському ринку праці може становити навіть 3 мільйони. Таку суму озвучив Роберт Лісіцкі, директор департаменту праці, діалогу та соціальних питань у об’єднанні підприємців Кофедерація Lewiatan.

Однак, така ситуація може незабаром змінитися. Відеоблогер Роман Гак не має сумнівів, що як тільки українці отримають можливість легально працювати у Німеччині, то значна частина з них поїде з Польщі. На сьогодні, українці можуть в’їхати до Німеччини без візи, але виключно з туристичною метою, за виключенням певних випадків вони не мають права там працювати. Водночас близько 60 відсотків опитаних у Польщі українців задекларували готовність залишити цю країну, в разі відкриття для них німецького ринку праці. Про це йдеться в дослідженні проведеного компанією Work Service. Про що ми вже писали раніше (Майже 60% українських заробітчан готові проміняти Польщу на Німеччину).

Як зазначив у програмі “Bilans” на TVN24 Кшиштоф Інглот, президент компанії Personnel Service, у Німеччині зараз залишається вакантними 1,2 млн робочих місць. Власне це може спонукати Німеччину відкритися для українців, що водночас може означати для Польщі гігантський відплив одразу половини присутніх на сьогодні українських заробітчан.

Та поки німці розмірковують, українці приглядаються і до інших напрямків. Сьогодні бракує працівників у Чехії, Словаччині та Угорщині. Як наголошує Кшиштоф Інглот, зарплатня в Чехії на 10-15 відсотків більша.

А от на думку Ренати Адамської торгово-фінансового директора компанії Helvetia Enterprise, в разі якби українці раптово спакувалися б і всі виїхали, була б “драма, повний крах польської економіки”. Зокрема, мова йде про сільське господарство, адже багато фермерів користується роботою українців, та й загалом економіка б сповільнилася, тож не дивно, що все більше фірм шукає українцям альтернативу, працівників які у випадку негативного розвитку подій могли б замінити українських працівників, для прикладу індійців або непальців.

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: