Польський уряд працює над своєрідною “Зеленою картою” для українських заробітчан

ukrainci jidut v Polschu

Уже через два з половиною роки, після того як мігрант отримав дозвіл на роботу в Польщі та на проживання (zezwolenia na pobyt i pracę) він зможе претендувати на карту постійного проживання. Але, до того, вже через рік роботи на підставі дозволу отримає можливість перевезти до себе найближчу родину, члени котрої також отримають право працювати в Польщі. Як повідомляє сайт forsal.pl з посиланням на видання «Dziennik Gazeta Prawna», такі пропозиції передбачає проект змін до закону про іноземців, який розробляється спільно з проектом закону про ринок праці.

Читайте також: Контроль за внесками в ZUS. Достатньо зареєструвати свою сторінку

Щоправда, така пропозиція буде доступна не для всіх іммігрантів у Польщі. Це має стосуватися лише тих, котрі на сьогодні вже мають право працювати в Польщі на основі посвідки (oświadczenia) про намір працевлаштувати іноземця, тобто громадяни України, а також Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови та Росії. Водночас працювати вони будуть змушені в ключових для Польщі професіях. Такий перелік власне опрацьовує міністерство родини, праці та соціальної політики. “Зміни мають на меті спростити процес оселення в Польщі громадян країн ментально близьких, які мають кваліфікацію бажану для польської економіки” – можна прочитати в проекті. Журналісти польського видання на основі думок експертів, із якими поспілкувалися, роблять висновок, що на практиці нововведення мають означати те, що мігрант зможе перевезти до себе родину вже через півтора року після свого приїзду до Польщі (після року роботи на основі дозволу (zezwoleniu) і плюс кілька місяців на формальності), й отримати дозвіл на постійне проживання (stały pobyt), звісно за сприятливих умов, протягом трьох років. Сьогодні документу на постійне проживання треба чекати в кращому випадку щонайменше чотири роки.

В ефекті мала б з’явитися швидка стежка інтеграції мігрантів із ринком праці в Польщі, щось на зразок американської “зеленої карти”. У випадку польської міграційної політики — це справжній перелом. “Дуже вдалий напрямок. Така практика стабілізує міграцію. Сьогодні такі люди у підвішеному стані, не знають, в якому статусі вони перебувають” – твердить демограф проф. Мацей Душчик.

Читайте також: „Piotr i Paweł” доживає віку. На польському ринку його замінить нова мережа

У даний час більшість мігрантів на польському ринку праці — це особи працевлаштовані на підставі “oświadczeń”. На кінець квітня зареєстровано 464 тисячі таких документів і близько 100 тисяч дозволів на працю. Протягом року з метою заробітків у Польщі, за підрахунками демографа, перебувало від половини до мільйона українців. Зменшується число “oświadczeń”, натомість збільшується число “zezwoleń”. Лібералізація процесу отримання постійного проживання та можливість перевезення родини вписується в тренд заповнення нестачі кадрів на польському ринку праці, що збільшуються через старіння польського суспільства.

Читайте також: У Підляському воєводстві побільшало нелегальних заробітчан

Уряд готує проект, який має спростити процес оселення мігрантів на постійно. – 20 відсотків українців, котрі перебувають в Польщі дуже сильно зацікавлені в тому, аби залишитися в країні на постійно, ще 20 — розглядають таку можливість, – розповів журналістам видання DGP демограф проф. Мацей Душчик.

Якщо взяти до уваги, що протягом року в Польщі перебуває від половини до мільйона українців, то потенціально зацікавлених скористатися з такої можливості може бути від 200 до 400 тисяч іммігрантів з України. Звісно, що далеко не всі зможуть відповідати необхідній кваліфікації.

Законодавчі нововведення мають стосуватися найперше тих іноземців, котрі вже сьогодні працевлаштовані на підставі дозволів на працю (zezwoleń na pracę), котрі видає воєвода максимум на три роки. Більшість таких дозволів, із майже 200 тисяч (понад 80 відсотків), видано власне українцям. І саме вони стануть головними бенефіціантами введення в життя нових приписів. Уряд ще не оприлюднив списку бажаних професій, однак на думку польських журналістів на ній знайдуть своє місце професії пов’язані насамперед із новими технологіями, а також ті, що мають вплив на збільшення продуктивності економіки країни. До слова, наприкінці минулого року з понад 3,8 тисячі іноземних ІТ-ішників, майже половина, 1,5 тисячі, приїхало з України. Також українці домінують серед працівників промисловості та ремісників — вони становили 85 відсотків з усіх 72 тисяч іноземців, які працювали на дозволах у цій групі. Додатковим заохоченням аби скористатися з нововведення має стати можливість працевлаштування близьких, котрі приїдуть до Польщі з метою возз’єднання родин.

Фото ілюстративне /polradio/


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: