Чи можуть депортувати новонародженого в Польщі громадянина України та інші нормативні нюанси пов’язані з появою малюка…

Блог:

Існує багато помилкових чуток і навіть така, що новонароджена дитина українських громадян в Польщі, може перебувати без легалізації протягом 90 днів, ніби як по безвізу. Але то тільки чутки…

Є тільки одне виключення, коли можна легалізувати “нелегала” в Польщі. Я про те, коли батьки у своїх нових ролях й клопотах проґавили встановлений час на реєстрацію й легалізацію новонародженого українця за кордоном. В найгіршому випадку “забудькуватих” батьків можуть оштрафувати.

Українське законодавство про реєстрацію новонародженого “каже”, що дитина реєструється за місцем проживання батьків, за письмовою їх заявою. Її потрібно подати невідкладно, не пізніше одного місяця з дня народження дитини. Для цього потрібні документи: медична довідка про стан здоров’я дитини; документи, що підтверджують походження дитини (свідоцтво про шлюб, про розірвання шлюбу, про смерть батьків або одного з них, або відповідне рішення суду).

Щодо реєстрації дитини в Польщі, то відразу після народження малюка, з довідкою з лікарні потрібно звернутися до найближчого Urządu Stanu Cywilnego (польський аналог РАЦС), що знаходиться в кожній ґмінній адміністрації, бо консульств України в Польщі всього чотири. Крім свідоцтва про шлюб добре мати його переклад польською мовою.

Оскільки у житті трапляються нетипові випадки, то і в законодавстві передбачені процедури для найбільш поширених з них. Наприклад, якщо батьки дитини (чи один з них) не досягли 18 років, то новонароджена дитина реєструється у звичайному порядку (згода батьків чи опікунів неповнолітніх батька чи матері не потрібна).

Або коли дитина народилась поза медичним закладом. Тут можуть підійти документи: довідка лікаря, який помагав при пологах; письмове підтвердження двох свідків, присутніх при пологах; документ, який підтверджує перебування дитини під наглядом медичного закладу чи приватного лікаря. Потрібні будуть теж паспорти батьків чи хоча б одного з них (дані про другого з батьків зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб). Якщо через вагомі причини й цих документів немає, для внесення відомостей про батьків підійде заява матері або заява батька про визнання батьківства; спільна заява батька і матері дитини (коли батьки не перебувають в шлюбі).

Бувають випадки коли дитину реєструє інша ніж батьки особа, тоді та особа має пред’явити документ, що посвідчує її. Відомості про батьків у цьому разі вносяться за вказівкою цієї особи. А якщо мати в майбутньому незгодна з внесеними в актовий запис відомостями про батька дитини, є законна можливість внести виправлення.

Законом також урегульовано визначення походження дитини в нетипових ситуаціях. Наприклад, коли батьки не одружені, походження дитини від матері визначається на підставі медичного документа про народження. А походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини; за заявою батька дитини, який вважає себе батьком дитини; за спільною заявою батька дитини та чоловіка, який перебуває у шлюбі з її матір’ю.

В нетипових випадках, до актового запису про народження дитини, дитині записують прізвище матері, а по батькові й відомості про батька – згідно з спільною заявою про визнання батьківства. І якщо батьки чи батько мають бажання дати дитині прізвище батька, тоді вноситься виправлення в актовий запис про народження. Якщо мати не одружена і немає жодних з вищеперелічених заяв, прізвище дитини записується мамине, а по батькові – за бажанням матері.

Щодо імені новонародженої дитини, то згідно з законодавством, як польським так й українським, при реєстрації можна присвоїти дитині не більше двох імен. Виключенням є звичай національної меншини, до якої належать батьки дитини чи одне з них.

На практиці більшість поляків в aktie urodzenia мають записані по два імені, і зазвичай перше то те, яким його називають на щодень. В Україні ж два імені дають дітям не часто.

По батькові новонародженому громадянину України присвоюється за іменем батька. Якщо батько має подвійне ім’я, то по батькові присвоюється за одним з них, на вибір батьків. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або не присвоюватись взагалі.

У Польщі не має звичаю зазначати по батькові дитини, вписується тільки прізвище та ім’я (імена).

Реєстрація і свідоцтво про народження це одна справа. А кожен українець, який перебуває за кордоном, зокрема в Польщі, потребує легалізації.

Щоб узаконити в Польщі малюка, один з батьків має подати заяву (таку саму як для дорослих) на тимчасове перебування у зв’язку з воз’єднанням сім’ї або як члена сім’ї трудового мігранта. До заяви додається польське свідоцтво про народження, відповідні документи батьків, що підтверджуюють можливість воз’єднання з сім’єю, або долучення як дитини трудового мігранта.

Якщо батьки дитини мають сталий побут або статус довгострокового резидента ЄС, то дитина отримає такий же статус. Відповідну заяву потрібно подати до wydziały cudzoziemców.

Для повної ясності: дитина, яка народилася в Польщі, батьки якої є громадянами України, теж є громадянином України і не набуває польського громадянства, тому для неї діють такі ж норми права, як до дорослої особи.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account