Не мішайте до купи “безвіз” і роботу: нюанси котрі потрібно знати та розрізняти

Блог:

Часто в Польщі можна почути запитання: чи беруть на роботу по безвізу або по робочій візі.

Ні безвіз, ні робоча віза не дають право на легальну працю в Польщі. Як перше так і друге дає право на законне перебування на території країни. А працевлаштування, то вже окрема тема, і згідно з польським правом вимагає окремого оформлення, відповідно до статусу іноземця.

Для початку спробуємо розібратися по кожній візі окремо чи законне буде працевлаштування. Номер візи означає ціль її видачі.

01- туристична віза, працевлаштування по такій візі не передбачається, а у випадку якщо особа, яка в законний спосіб звільнена від зобов’язання отримати дозвіл на роботу, розпочне працю, то візу потрібно анулювати. В житті такі випадки трапляються дуже рідко, бо туристичні візи є короткотермінові.

02- гостьова віза, найчастіше видається на піврічний та річний терміни. Можна з нею працевлаштуватись, отримавши попередньо “запрошення” (oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi) від роботодавця або дозвіл типу А(zezwolenia typu A), “воєводське запрошення”.

Мета візи 04 – здійснення господарської діяльності, котру після приїзду до Польщі необхідно легалізувати, отримати дозвіл типу В (про це була стаття “Якої помилки не слід припускатися при заснуванні у Польщі Spółky z o.o.”).

Найпоширеніша, так звана робоча віза 05А видається на “запрошення” працедавця терміном шість місяців впродовж року. Досить часта ситуація коли людина і не збиралася працювати по “запрошенні “, на підставі якого відкривала візу і їде зовсім на іншу роботу. В цьому випадку працедавець в семиденний термін з дати передбачуваного початку праці повідомить що працівник не приступив до роботи й “запрошення” буде відкликане. Працювати можна виготовивши “запрошення” від працедавця, який фактично працевлаштував особу. З цією візою можна також працювати на підставі дозволу А, можна змінювати роботодавців, але кожна зміна тягне нову легалізацію праці.

Віза 06 – видається на підставі дозволу на працю типу А (“воєводське запрошення”). І знову ж таки віза не дає право на працю, а саме дозвіл. В разі зміни працедавця потрібно обов’язково отримати новий дозвіл. В теорії з візою 06 не можна працювати на основі піврічного ”запрошення”, але дуже часто практикують таке, якщо дозволяють терміни, тобто пів року на рік.

Віза 09- студентська, видається студентам польських вишів. Можна працювати, отримавши запрошення і дозвіл типу А. Студентам стаціонарних вишів, жодних дозволів не потрібно.

Тим, хто має карту поляка видається віза 18. У цьому випадку карта поляка звільняє від обов’язку отримання дозволу. А дружина чи чоловік, власника карти поляка може приступити до роботи з такою візою, тільки після отримання від роботодавця запрошення і дозволу типу А.

Візи 20- для тимчасового захисту і 21- з гуманітарних причин – малопопулярні, тому їх пропустимо.

Віза 23 – видається з іншою метою, ніж вказано в 1-22. Можна працювати, після отримання “запрошення” і дозволу типу А “воєводського”.

Польське законодавство дуже неоднозначне. Згідно з одними приписами випливає, що іноземцю загрожує депортація із забороною в’їзду, коли ціль і умови перебування іноземця в Польщі відрізняються від тих, про які він заявляв при відкритті візи, хіба що правові норми передбачають їх зміну.

А згідно з іншим законом іноземець має право працювати, якщо має дозвіл на працевлаштування і будь-яку візу або по “безвізу”.

З усього вищеописаного випливає, що маючи будь-яку візу (крім туристичної) – громадянин України має право перебувати в Польщі, а також може легально працевлаштуватись, отримавши відповідний дозвіл чи “запрошення”. Або може приїхати в країну по безвізу з “запрошенням” чи отримати “запрошення” вже перетнувши кордон і теж на законних підставах працювати.

Трохи заплутано, але маємо те що маємо 🙂

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: