В Україну від заробітчан надходить від 9 до 20 млрд доларів на рік. Переважно неофіційно

groshovi perekazy

Українські трудові мігранти — головний закордонний інвестор України. Таку думку озвучив на Першому українському валютному форумі Владислав Кравець, голова правління РВС банку. Як пише finance.ua, за підсумками минулого року Україна отримала з-за кордону $12 млрд. Більше за цим показником має лише В’єтнам, у якого $14 млрд. Але у В’єтнамі населення 100 млн, у той час як в Україні, за різними оцінками, близько 35 млн осіб.

Читайте також: Збільшення мінімалки: А чи готові польські підприємці до урядових темпів

Якщо виходити з українських $12 млрд і $600 млрд аналогічних надходжень по всьому світу, то частка України становить 2% від світових надходжень. Україна за цим показником посідає перше місце в Європі. Українські «заробітчани» формують валютний баланс країни, забезпечуючи, за різними оцінками, від $9 до $20 млрд надходжень. По суті, жоден із закордонних інституційних інвесторів в Україні сьогодні не дає такого припливу валюти, як громадяни, що працюють за кордоном.

Основний обсяг валютних надходжень потрапляє в країну неофіційно. Банківська система видавлена фінтехами та «сарафанним радіо» — сусідами, водіями, автобусами, поїздами і т.і.

Читайте також: Влада Польщі перед виборами анонсувала збільшення мінімальної зарплати

Основні країни-донори, які роблять ін’єкції валюти в Україну — це Польща, Росія, США і Чехія. За статистикою НБУ за 2017 рік ці надходження становлять близько 9,3 млрд доларів. За інформацією ПриватБанку тільки з Польщі в минулому році зайшло $9 млрд, за даними Світового Банку — $12 млрд, а за інформацією Азіатського Банку Розвитку — $20 млрд. Точних методик підрахунку поки що немає: складно порахувати, скільки провозиться в кишенях.

Читайте також: Мінімалка в 3 тисячі злотих уже до кінця 2020, а ще за кілька років у 4 тисячі злотих на місяць

Всі чотири країни, що лідирують за обсягами переказів, дають мінімальний відсоток надходжень через офіційні канали. Наприклад, Польща дає тільки 5%, Росія — 30%, Чехія — 8%. Це так званий «бермудський трикутник» надходжень. У той же час частка офіційних переказів з країн з високим відсотком безготівкових розрахунків дорівнює 80-100%.

Основна частка офіційних платежів в Україну з Польщі надходить через кілька польських банки. Але це канал для соціально найбільш захищеної групи: тих українців, які мають в Польщі легальний статус, стабільну роботу, нормальну зарплату. Їм немає сенсу ризикувати, простіше заплатити 40 євро в еквіваленті та спати спокійно, розуміючи, що через півгодини гроші будуть зараховані. Середня сума перерахування з Польщі — 1,3 тис. євро. Це пов’язано як з матеріальними можливостями, так і з вимогою IML: без особливого контролю можна перераховувати від 1000 до 5000 євро.

Серед інших каналів для переказу грошей — небанківські фінустанови. В Україні зараз зареєстровано 61 фінтех-компаній. Вибір колосальний. При цьому використовуються хитрощі: перерахування безкоштовне, але потім перераховують із злотого в євро або долар за невигідним курсом. Робити перекази можна за допомогою соцмереж і т.і.

Причина, через яку «заробітчани» вважають за краще неофіційні канали переказів, очевидна: коли людина приходить в банк, йому кажуть — «ідентифікуйтеся», а він не може підтвердити походження грошей. Він виконав роботу у господаря і йому заплатили без податків, без реєстрації, без нічого. Тому він боїться перераховувати ці гроші сюди, залишаючи сліди по офіційних каналах. У Польщі він податки не заплатив і тут не хоче платити, тому все йде по сірому.

У Чехії суворіші вимоги до трудової сили, потрібна чітка реєстрація. Немає сезонних, полусезонних людей з сусідніх областей, які попрацювали та пішли. Потрібно пройти офіційну процедуру працевлаштування, отримати всі соціальні обов’язки і пільги, а після цього можна користуватися всіма благами.

В Україні вже працює навіть так звана система «Хавала». Це відома ісламська система, коли можна дати гроші в «точці» на базарі в Ємені, а отримати їх в ОАЕ або будь-який іншій країні світу. Тариф за переказ — 1%. Те, що ця система увійшла до України, свідчить про одне: обсяг неофіційних перерахувань або «сірі» канали захлиснули Україну і державі треба якось регулювати ситуацію, тому що зараз ситуація поза контролем.

Фото ілюстративне


Tags:
0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account