Верховна Рада України таки ухвалила “мовний” закон

demkryza

Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект №5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Як повідомляє оглядач, за відповідний документ проголосували 278 народних депутатів.

Читайте також: Рада відтермінувала на 3 місяці штрафи за нерозмитнені “євробляхи”

Ухвалений закон, який пережив 2 тис. правок, встановлює такі норми використання української мови:

вона стає обов’язковою для використання в публічному просторі;
у державному і комунальних секторах;
в транспорті та закладах громадського харчування;
на підписах і маркуванні товарів і послуг;
у медичній та освітній сферах;
у театральних виставах і дубляжі кіно;
на телебаченні, в інтернеті і друкованих ЗМІ.
Також закон про мову передбачає, що в Україні має видаватися не менше 50% україномовних найменувань друкованих ЗМІ, а сайт Верховної Ради за замовчуванням повинен завантажуватися державною мовою. При цьому обов’язковість використання української не поширюється на приватне спілкування і релігійні обряди. 

Читайте також: У найближчі 5-10 років Україна не отримає запрошення до ЄС

Також законопроект передбачає створення інституту уповноваженого із захисту державної мови. Його функціями буде захист мови як елементу конституційного ладу і захист права громадян на отримання державною мовою інформації та послуг.

Читайте також: Верховна Рада обмежила депутатську недоторканність

Крім того, ініціатива передбачає кримінальну відповідальність “за публічне приниження і зневагу до державної мови”. Вона буде аналогічна тій, яка передбачена за наругу над державним прапором, гербом, гімном —штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.

Важливим нововведенням є і те, що для отримання українського громадянства тепер претендентові необхідно буде скласти іспит на знання державної мови в центрі української мови.

Що стосується освіти, то документ визначає, що кожен українець має право отримати її державною мовою. При цьому в дитсадках поряд з українською мовою можна використовувати мову нацменшин відповідно до законодавства. Зовнішнє незалежне оцінювання з 2025 року можна буде скласти тільки українською мовою (за винятком іноземних мов).

Крім усього, законопроект передбачає створення Національної комісії зі стандартів державної мови. Цей орган буде покликаний затверджувати стандарти української мови, зокрема вимоги до рівнів володіння нею.

Фото ілюстративне


Tags:
0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account