Замінити українських заробітчан у Польщі не зможе ані Білорусь, ані Непал – польські ЗМІ

pracivnyky

Наплив заробітчан з України стає меншим, а якщо Німеччина відкриє свій ринок праці для України, то справи будуть ще гірші. «Не допоможе тоді ані Білорусь, ані Непал» про це у своєму матеріалі пише видання money.pl. Одна з проблем, яка може спровокувати потужний відплив українських заробітчан це, на думку експертів, неналежне трактування українців, адже на сьогодні до них ставлення не як до мігрантів, а як до гастарбайтерів.

Читайте також: „Piotr i Paweł” доживає віку. На польському ринку його замінить нова мережа

Українці все ще охоче приїжджають до Польщі. Однак, за словами Рафала Тщецяковські економіста з Forum Obywatelskiego rozwoju(FOR), динаміка міграції з України дедалі менша. Це підтверджує й статистика. У першому півріччі 2016 року, як показують урядові дані, від українців надійшло близько 42 тисяч заяв про дозвіл на роботу. В аналогічному періоді 2017 року – десь у понад два рази більше. У першому кварталі 2018 року хоч і було зростання, але вже мінімальне у порівнянні з попереднім періодом.

Очевидно, що зараз в Польщі все ще багато українців, за підрахунками експертів, близько 1,5 млн. До того ж постійно приїжджають нові. Та проблеми можуть розпочатися в той момент, як для українців свої двері трохи ширше відкриє Німеччина. А там уже працюють над такими рішеннями, що в першу чергу мають торкнутися високо кваліфікованих працівників.

Читайте також: У Підляському воєводстві побільшало нелегальних заробітчан

«Треба собі усвідомити. Як тільки Німеччина відкриє свій ринок праці, то не буде такої сили, що зможе затримати українців у Польщі. Різниця, коли мова йде про заробітки, надзвичайна» – вважає Лукаш Козловські, головний економіст Pracodawców RP. Тоді, на думку експерта, вже нічого не вдасться зробити і якщо українці поїдуть до Німеччини, не буде чим спокусити їх повернутися до Польщі.

Читайте також: У Вроцлаві влада перервала марш націоналістів через антиукраїнські гасла

Окрім заробітків, на переконання експерта Pracodawców RP, за Одру переманити українців можуть і інші речі. Більшість українських заробітчан на сьогодні працює в Польщі не на підставі дозволів на роботу, а на основі заяв на доручення праці (oświadczeń). А це означає, що вони можуть працювати 6 місяців – говорить експерт і наголошує на проблемі того, що в цій ситуації мігрант дуже сильно залежить від свого роботодавця, що не зовсім правильно. За словами Козловські, у Німеччині трохи інакше і ситуація вигідніша для мігрантів.

Окрім того, що Польща потребує великої кількості фізичних працівників, а ще й багато спеціалістів. І сьогодні фірмі для працевлаштування українця з конкретним фахом потрібно або пройти складну процедуру вироблення дозволу, або запропонувати роботу на 6 місяців. Але ж відомо, що пропозиція роботи на півроку для висококваліфікованої особи виглядає щонайменше несерйозно.

Водночас, далеко не всі експерти згодні з тим, що Польщі потрібно боятися тотального виїзду українських заробітчан далі на захід. Уже згаданий Рафал Тщецяковські з FOR, певен що найгіршого сценарію для Польщі не буде. Найперше тому, що Німеччина значно дорожча країна ніж Польща. По-друге, культурні бар’єри: польська мова значно ближча українській ніж німецька.

Якщо ж раптом станеться так, що українські заробітчани зникнуть з Польщі, то експерти одностайні – проблем польській економіці не уникнути. Ба більше, не доводиться розраховувати на їхню заміну мігрантами з країн колишнього СРСР. Білоруси, що є багатшими за українців, і сьогодні не надто охоче їдуть до Польщі. Інші ж країни пострадянського простору занадто малі, аби дати необхідну кількість працівників. А щодо Азії, то на сьогодні звідти приїжджають до Польщі громадяни лише кількох країн, здебільшого на підставі заяв працедавців. А відтак польського ринку праці це не врятує. Та й не видно надто великого бажання влади перетягувати до Польщі азіатів. Як приклад, один із згаданих експертів, називає ситуацію в Індії, де шалена черга в польське консульство за візами, обслуговує лише кілька працівників.

Отож, експерти пропонують вдатися до дій, які змогли б втримати українців від бажання проміняти місце праці. На думку експерта Pracodawców RP потрібно видавати більше дозволів на роботу, натомість менше працевлаштовувати на основі «oświadczeń». Окрім того, варто дізнаватися про фах заробітчан, адже на сьогодні ситуація така, що 70 відсотків українців працює фізично, хоча частина з них мають справді високі кваліфікації.

Дещо інші рецепти пропонує Рафал Тщецяковські з FOR. За його спостереженнями міграція з України в більшій мірі є циркуляційною. Тобто, такі собі гастарбайтери, що приїжджають на певний період на заробітки та повертаються до дому. Експерт ставить питання:  чи не корисніше уможливити їхній приїзд на постійно. Більшість досліджень показує, що одразу після отримання громадянства, значна частина починає заробляти набагато краще. Водночас, за спостереженнями економіста, Польща сьогодні знаходиться не на найкращій позиції у ЄС, коли мова заходить про легалізацію іноземців. А відтак, потрібно створювати умови для заохочення іноземців поєднувати в майбутньому з Польщею свого життя. Зокрема, треба дати їм чітке розуміння, що сплата податків і дотримання польського законодавства, це можливість залишитися в країні на постійно.

 

Фото ілюстративне


Tags:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

0 коментарів

Залишити відповідь

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Ви можете відправити нам по електронній пошті ваше запитаня, і ми зв'яжемося з вами, як можна швидше.

Sending

Увійдіть за допомогою облікових даних

or    

Забули свої дані?

Create Account

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: